Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. Αργυρούπολης – Αλίμου – Ελληνικού "Ο Θουκυδίδης" frontpage ΣΥΣΤΑΣΗ ΝΕΩΝ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΩΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ.

Αργ/ρούπολη, 29/3/2023

Σύσταση νέων οργανικών θέσεων και για τους συναδέλφους εικαστικών μαθημάτων. Στηρίζουμε το δίκαιο αίτημά τους και καλούμε στην Κινητοποίηση την Παρασκευή 31 Μαρτίου στις 14.30 στο Υπ. Παιδείας.

ΤΟ ΔΣ ΚΗΡΥΣΣΕΙ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ 31/3, ΑΠΟ ΤΙΣ 1.15 ΜΜ ΕΩΣ ΤΙΣ 4 ΜΜ
Ο Σύλλογός μας «Ο ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ», με βάση τις θέσεις του, στηρίζει το δίκαιο αίτηματης Ένωσης Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων (ΕΝ.ΕΚ.Ε.Μ.) για τη σύσταση νέωνοργανικών θέσεων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, αίτημα που έχει απευθύνει και ο Σύλλογόςμας τόσο για τους Εικαστικούς συναδέλφους όσο και για τους συναδέλφους όλων των άλλων ειδικοτήτων.
Δυστυχώς το ΥΠΑΙΘ δεν ικανοποίησε το δίκαιο αίτημα των εικαστικών συναδέλφων,παρόλο που ζήτησε από τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης να καταγράψουν τις προτάσεις τους σε σχέση με τη σύσταση νέων οργανικών θέσεων και παρόλο που στη συντριπτική τους πλειοψηφία – και εκτός μεμονωμένων περιπτώσεων – οι Διευθύνσεις (όπως μας πληροφορείκαι η ΕΝΕΚΕΜ) πρότειναν τη σύσταση ενός ικανού αριθμού οργανικών. Η έλλειψη οργανικών θέσεων έχει σοβαρές συνέπειες στη ζωή των συναδέλφων εικαστικών και όχι μόνο. Άλλοι συνάδελφοί-ισσες μας παραμένουν εγκλωβισμένοι-ες μακριά από τους τόπους κατοικίας τους χωρίς τη δυνατότητα μετάθεσης, άλλοι αδιόριστοι έπειτα από χρόνια εργασίας και προσφοράς ως αναπληρωτές-τριες και άλλοι άνεργοι, με ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει στις πολύ δύσκολες συνθήκες ζωής που βιώνουμε.
Μαζί με την ΕΝΕΚΕΜ και τους συναδέλφους μας εικαστικούς, διεκδικούμε:
Την άμεση σύσταση των οργανικών θέσεων που απαιτούνται στην Πρωτοβάθμια
Εκπαίδευση, με βάση και την καταγραφή των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης.
Τη συμπερίληψη των νέων οργανικών κενών που θα προκύψουν στις αιτήσεις μετάθεσης του τρέχοντος διδακτικού έτους.
Να πάψουν να ανατίθενται τα μαθήματα ειδικοτήτων, ώστε να επιτευχθεί το μέγιστο
παιδαγωγικό όφελος και να πάψει η αδικία που υφίστανται οι συνάδελφοί μας που είναι οι καθ ̓ ύλην αρμόδιοι να τα διδάξουν.
Καλούμε τη Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδος, τους ΣΕΠΕ, Επιστημονικούς Φορείς και τιςΕνώσεις Γονέων να στηρίξουν τα δίκαια αυτά αιτήματα.

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΑΓΓΕΛΟΝΙΔΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΦΡΟΣΩ

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

n n n n n n ΣΥΛΛΟΓΟΣΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Π.Ε n ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΑΛΙΜΟΥ-ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ«ΟΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ»Κυκλάδων 7, Αργυρούπολη n Πληροφ.: Χριστίνα Αγγελονίδη (2109922610/6945385686) n ΠαπαδοπούλουΦρόσω(2109917595/6936162126)email: syllogos.pe.thoukididis@gmail.com n n n n Αργυρούπολη, 15/10/2023Αρ. Πρωτ.: 173 n Προς  τα

ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ – ΠΤΥΧΙΑ ΜΕ ΑΞΙΑ – ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ – ΠΤΥΧΙΑ ΜΕ ΑΞΙΑ – ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!

n n n n n n n ΣΥΛΛΟΓΟΣΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Π.Ε n ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΑΛΙΜΟΥ-ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ«ΟΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ»Κυκλάδων 7, Αργυρούπολη n Πληροφ.: Χριστίνα Αγγελονίδη (2109922610/6945385686) n ΝικολαΐδουΕιρήνη(2109610234/6976879362)email: syllogos.pe.thoukididis@gmail.com n n n n Αργυρούπολη, 23/1/2024Αρ. Πρωτ.: 195 n Προς